24 Şubat 2013 Pazar

Uzun ve Mutlu Evliliğin 10 Sırrı

Ingrid Bergman with her first husband, Dr. Petter Lindström, at their wedding in 1937.

                   L.O.V.E. - Nat "King" Cole (1964)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce, evlenecek çiftlerin karşılaşabilecekleri sorunları çözmek, iletişim becerilerini artırmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında hazırlanan “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” konulu kitapta, çiftlerin birbiriyle etkili iletişimini güçlendirmek ve olası sorunları çözme yöntemleri aktarılıyor.
Her gün eşinizle birbirinize ayıracağınız bir 10 dakikanız mutlaka olsun. Bu 10 dakikayı günün herhangi bir saatinde seçebilirsiniz.
Eşinizle baş başa kalıp sakince oturacağınız bu dakikalarda günün nasıl geçtiğini paylaşabilir, birlikte yapmaktan hoşlandığınız herhangi bir şeyi (müzik dinlemek, şiir okumak, çay içmek gibi) yapabilirsiniz.
Sadece ikinize ait olan bu dakikaların tadını çıkarın. Eşinizi psikolojik olarak desteklemek için her gün mutlaka herhangi bir şey yapmış olun. Bir iltifat, onu destekleyici bir söz, hayranlık içeren herhangi bir cümle, eşinizin olumlu özelliklerine bir övgü, başarılarını takdir etmek gibi.
 Aranızdaki aşk ve sevgiye yatırım yapın. İçten bir öpücük, sarılma, dokunma gibi ...
Catherine Deneuve marries David Bailey on August 19th, 1965.
Kitapta, sevgi ve aşkın iki insanı bir araya getirip, bir arada tutan özel duygular olduğu ancak bu duyguları sadece hissetmenin yetmeyeceği, göstermek ve korumak gerektiğini belirtildi. Sevginin insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olduğunu ifade edilen kitapta, “Eşe duyulan sevgi, kişinin eşine karşı içinden geçirdiği duygu ve düşüncelerinden etkilenir. Örneğin, kişinin eşine karşı hissettiği koruma, acıma, merhamet, şefkat, saygı gibi olumlu duygular da nefret, öfke, suçlama, kırılmışlık gibi olumsuz duygular da sevgiyi etkiler” denildi.
Esther Williams poses in a wedding dress, 1952.
Kitapta, sevgi dolu bir beraberlik oluşturmanın püf noktaları da şu şekilde sıralanıyor:
1- Dikkat: Karşısındakinin düşüncelerini anlamak, onun ilgi alanlarına eğilmek ve dünyasına girebilmek.
2- Kabul: Karşısındakinin olumlu mesajlarını fark etmeye ve kabul etmeye hazır olmak, bunları görebilmek.
3-  Minnettarlık ve övgü: Eşine duyduğu minnettarlığı ve müteşekkirliği, kelimeler ve davranışlarla yansıtabilmek.
Photo: Michael Rougier 1960s
4- Destek: Herhangi bir problem veya güçlük karşısında eşinin yanında olmak, ona destek vermek. 5- Cesaretlendirme: Bir amaç doğrultusunda pozitif yönde destekleyici ve teşvik edici olmak.
6- Takdir: Takdirini yansıtmak, onaylamak, olumlu düşünmek ve konuşmak.
Liz Taylor & Richard Burton wedding day
7-Sevgi ve şefkat: Şefkatli bir iletişim ve fiziksel temas içeren bir yakınlık içinde olmak.
8-Güvenlik ve huzur: İlişkide istikrarlı bir uyumluluk sergilemek, karşılıklı zarar görmeyeceğini bilmek.
1950s Elizabeth Taylor
9-Avutma ve empati: Kullanılan kelimeler, yansıtılan duygular ve dokunma yoluyla yanında olduğunu, onu anladığını hissettirebilmek ve gerektiğinde müşfik bir şekilde avutabilmek.
Audrey Hepburn at her 1954 wedding to Mel Ferrer.
10- Saygı: Karşısındakine değer vermek ve bu değeri ifade etmek. Evlilikte sevgi kelimesi çoğu zaman saygı ile birlikte dile getirilir. Çiftlerin birbirlerine nasıl saygı göstereceklerini öğrenmeleri gerekir. Çiftlerin birbirlerine gösterdikleri karşılıklı saygı, ilişkiyi çok daha doyumlu hale getirir.
Audrey Hepburn Balmain Wedding Dress
*hürriyet*

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.

.