2 Ekim 2013 Çarşamba

Evinize Şans Getiren 7 Obje
Eski çağlardan beri her halkın ve her kültürün özelliklerine göre farklılık gösteren bu şans getiren objeler bizim kültürümüzde de oldukça yaygın bir yere sahipler.
 Bu özel nesnelerin ne anlama geldiğine bir göz atalım.
 Ülkemizde en yaygın olan ve kem gözlere karşı herkesin evinde mutlaka bir köşede var olan nazar boncuğunun, kötülüklerden ve kıskançlıklardan koruduğuna inanılır. Nazar boncuğu o kadar yaygın bir figür ki, takılardan tablolara artık birçok eşyamızın üzerine işlenmiş durumda…
Paşabahçe Sanat İşi İznik
İslam kültüründe “Fatma Ana Eli” olarak bilinir, Musevi kültüründe ise “Miriam’ın Eli”. Farklı kültürlerde adı farklı söylense de “el” yüzyıllar boyunca bereketin ve çoğalmanın sembolü olmuştur.
 El formlu objeler, evlerde bereket ve uğur getirdiğine, sabır ile sadakatin huzurunu yaşattığına ve nazara karşı koruyucu olduğuna inanılarak kullanılır.
Bulunduğu mekanda bereketin eksik olmaması dileği ile...Kapı üzerine ya da girişlere asılan at nalının ise uğur ve şans getirildiğine inanılır.
7 fil uğuru ile ilgili görsel sonucuBaşarı, güç, dayanıklılık gibi olguları temsil eden fil objelerinin şans getirdiğine inanılır, ayrıca üretkenliği de temsil eder.
Evinizde hoş bir aksesuar olarak kullanabileceğiniz fil figürleri üretkenliğin de sembolü.
Ayrıca büyükten küçüğe doğru sıralanmış 7 filden oluşan dekorasyon malzemeleri evinize şıklık kattığı gibi, bu 7 filin yaşadığınız yerde bereket getirdiğine ve kapıya doğru dizildiklerinde ev sahibi olma şansı verdiği de inanılanlar arasında.

Edirne İşi Aynalı Süpürge
Küçük çalı süpürgesinin de şans ve bereket getirdiği eski çağlardan bu yana söylenir.
Aynalı süpürge'ye Avrupa'dan Asya'ya geniş bir coğrafyada herkes farklı bir anlam yüklemiş. süpürgenin üstündeki çiçekler sevgiyi ve mutluluğu, ayna ise saflığı ve huzuru temsil edermiş. kızlarımız, evliliklerinde uğur getirsin diye bu süpürgeyi çeyizlerinden eksik etmezlermiş.Uzun ömür ve başarının sembolü ise kaplumbağadır.
Ofis veya evinize koyacağınız bir adet kaplumbağanın pozitif enerjileri aktif hale getirdiğine inanılıyor..
Ayrıca evinde kaplumbağa objesi bulundurmanın ev sahibi yaptığı da inançlar arasında.
Yeni ay figürlü aksesuarların ise iş hayatında yeni projelerle, yeni anlaşmaları kısaca tüm yenilikleri destekleyeceğine ve şans getirdiğine inanılıyor.
{mahmure.com} 

3 yorum:

Nilgün Komar dedi ki...

kaplumbağam var ama banyoda duruyor oranın konseptine uygun diye oraya koydum du :)yanlış değildir umarım

Adsız dedi ki...

çok güzel bir post olmuş :)ellerine sağlık banada beklerim

Ebru Tinçer dedi ki...

Ünlülerin tercihi şöyle: http://www.nazarboncugu.com/unlulerin-nazar-boncugu-tutkusu.html

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.

.