28 Ekim 2011 Cuma

MOLALARDA YAPILABİLEN GÜNLÜK YAŞAM EGZERSİZLERİ


 :
Düzgün duruş; bel, sırt ve boyun ağrılarından korunmanın en önemli yolu.
Duruş bozukluğunu düzeltmek ve bu ağrılarla uğraşmak istemiyorsanız temel egzersizler için en az 10-15, en fazla ise 30 dakika yeterli.
 Ayrıca her meslek grubundan ve her yaştan hastanın yapabileceği mola egzersizleri 2-3 dakikalık bir zaman diliminde bile uygulanabiliyor. Tabii ki yapılan işe bağlı olarak saat başı veya 2 saatte bir verilen kısa molalar da olmak üzere. için günde 10 dakikanızı ayırmanız yeterli
  MOLALARDA YAPILABİLEN GÜNLÜK YAŞAM EGZERSİZLERİ :
 Bu egzersizleri sabit pozisyonda, özellikle başı öne eğik olarak çalışan herkes; örneğin başta bilgisayarı yoğun kullanan ofis çalışanları olmak üzere, uzun süre araç kullananlar, yemek ve temizlik yapan ev hanımları, dikiş diken terziler, öğrenciler mutlaka yapmalı.
 Sağlıklı duruş modeli:
 • Ayakta; çene ve omuzlar geride, karın içeride olmalı. Böylece vücut için yerçekimi ekseninin kulak, omuz, kalça, ayak bileğinin aynı çizgi üzerinde olması sağlanıyor. Bu da eklemler ve kaslar için en uygun ve sağlıklı duruşu oluşturuyor.
 • Bilgisayar karşısında otururken bilgisayar monitörü göz seviyesinde; kulak, omuz ve kalçanın aynı hizada, sırt ve belin ise destekli olması gerekiyor.
 Mola egzersizleri:
• Gözler karşıda, çene yere paralel durumdayken omuzlarınızı geriye alın; karnınızı içeri çekin, çenenizi geriye doğru hareket ettirin ve 5 sn. bekleyin.
 • Çalışmaya kısa bir mola verip boynunuzu önce sağa sonra sola yatırın, her hareketin son noktasında 5 sn. bekleyin. Daha sonra boynunuzu önce sağa sonra sola çevirin. Aynı şekilde her hareketin sonunda kasınızın iyice esnemesi için 5 sn. bekleyin.
 • Sandalyede otururken iki elinizi önde birleştirin. Önce öne doğru, arkasından da aynı hareketle arkaya doğru esneyin. Bu hareketi ayak uçlarınıza eğilerek ve yukarı uzanarak da tekrarlayın. Yine her hareketin sonunda 5 sn. kadar bekleyin. • Ellerinizle dizlerinizi tutup oturur pozisyondayken kendinize doğru çekip bırakın. • Belinizi geriye doğru esnetin. Aynı hareketi arada ayağa kalkarak da tekrarlayın.
 • Her molada 3-4 dakikalık egzersiz yapın. Gün içerisinde yaptığınız işin yoğunluğuna göre 3-5 kez tekrar edin. Egzersizler sırasında rahat nefes alıp verin, nefesinizi tutmayın. Ağrınız olduğu takdirde hareketi bırakın ve doktorunuza danışın
"posta"

3 yorum:

MadamB Fashion dedi ki...

O kadar çok sırt ağrısı çekiyorum ki mutlaka deniycem bunları
madambfashion.blogspot.com

Malla dedi ki...

geçmiş olsun,inşallah faydasını görürsün

Kumaştan Atölye dedi ki...

Benim kızım "Callanetics" programını uygulamıştı.Bu program sırt ağrısı ve sırtında sorunu olanlar için geçerli bir program.Aklınızda bulunsun =)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

.

.